W związku z karnawałem chciałabym się podzielić z wami przepisem na faworki. W sumie to mam go od mojej teściowej (pozdrowionka dla mamy), ponieważ u mnie w domu nigdy nie było zwyczaju piec faworków, a u męża już tak. U mnie piekło sie zawsze pączki takie małe wykrawane z literatki, no ale o pączkach będzie innym razem i wtedy też pochwalę się moją prawdziwą konfiturą różaną.
Dobra przejdźmy więc do przepisu na faworki:
Oto składniki:
250 g mąki ja używam zamojskiej
5 żółtek
5-6 łyżek śmietany
łyżka spirytusu lub octu
szczypta soli
proszek dopieczenia tyle co na końcu noża.
Z podanych składników zagniatamy ciasto a potem ciasto bijemy wałkiem, składając je co chwilę na pół, bijemy i składamy na pół itd. Gdzieś przeczytałam że trzeba to robić pół godziny ale jakoś nie przywiązuję do tego wagi tak ok. 5-10 min tak robię bo potem już nie mam siły :).
Po co tak robimy? by wbić powietrze do środka ciasta i aby faworki były puchate i kruche.
Po zbiciu ciasta dzielimy je na ok 3-4 kawałki i po kolei wałkujemy każdy kawałek na cieniutki placek i wykrawamy faworki. Czyli radełkiem kroimy paseczki niezbyt szerokie ok 2-3 cm, i długie gdzieś 10-12 cm. Do tych miar nie przywiązujcie zbyt dużej wagi, zróbcie jakie wam będą pasowały, tylko takie aby wam się zmieściły podczas smażenia do naczynia z olejem.
Następnie przecinamy na środku każdego paseczka otwór i przeciągamy jeden koniec faworka przez rzeczony otworek. Teraz możemy sie zabrać za wypiek. Ja to robiłam na dużej patelni. Napełniłam ją gdzieś do połowy olejem, tak by faworki mogły swobodnie pływać i nie dotykały dna patelni. By tłuszcz się nie palił wrzucałam co jakiś czas kawałek świeżego ziemniaka.
Faworki pieką się dość szybko, lepsze są takie upieczone na złoty kolor. Cienkie ciasto zapewnia nam to iż są kruche i chrupiące.
Z tych składników jakie podałam wyszedł mi kopiaty duży talerz faworków i jedna różyczka z moją konfiturą różaną.
Życzę smacznego i zachęcam do chwalenia się jak wam poszło z faworkami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz